مقایسه چرم طبیعی با چرم مصنوعی

مقایسه چرم طبیعی با چرم مصنوعی مقایسه چرم طبیعی با چرم مصنوعی

چرم سال‌هاست که هاله‌ای از تجملات و موقعیت را به همراه داشته است، چرا که یک کالای ارزشمند است و هرگز از مد نمی‌افتد. سؤالی که اغلب برای افراد به وجود می‌آید این است که تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست؟ چرم مصنوعی با توسعه فناوری، پیشرفت چشمگیری داشته است، اما هنوز تفاوت آشکاری بین چرم طبیعی و مصنوعی وجود دارد. با ما همراه باشید تا در این راهنما شما را با تفاوت‌های بین چرم طبیعی و مصنوعی برای کمک به انتخاب صحیح‌تر آشنا کنیم.

تفاوت چرم طبیعی با چرم مصنوعی چیست؟

چرم طبیعی صرفاً از طبیعت و از پوست حیوانات به دست می‌آید. به دلیل اینکه از پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گاومیش، بز، گوسفند و حتی حیوانات عجیب‌تر به دست می‌آید، در بافت‌ها و الگوهای مختلف موجود است. چرمه هر منبع حیوانی با دیگری متفاوت است. چرم به دست آمده از گوسفند، نرم و عالی برای کیف پول است، در حالی که چرم به دست آمده از گاومیش به دلیل استحکام ذاتی خود می‌تواند حتی برای روکش مبلمان استفاده شود. چرم را می‌توان برای بهبود بیشتر انعطاف‌پذیری و پوشش کلی آن درمان کرد.

امروزه کارخانه‌های زیادی وجود دارند که چرم‌های مصنوعی تولید می‌کنند. چرم مصنوعی، ظاهری بسیار شبیه به چرم اصل دارد، اما تفاوت‌هایی نیز دارد. آنها با استفاده از نفت ساخته شده‌اند، تقریباً شبیه پلاستیک کاملاً سفت و سخت هستند، همچنین رطوبت را جذب نمی‌کنند. محصولات ساخته شده از چرم مصنوعی ممکن است مقرون به صرفه باشند، اما این چرم‌ها اغلب به سرعت پوسته می‌شوند و در مقایسه با چرم طبیعی چندان بادوام نیستند. در ادامه چند نکته برای کمک به تمایز بین چرم طبیعی و مصنوعی وجود دارد.

قیمت چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی در مقایسه با چرم مصنوعی قیمت بالایی دارد، این تفاوت قیمت ناشی از نحوه به دست آوردن، ساخت و تولید چرم است، زیرا چرم مصنوعی از نظر مواد اولیه ارزان‌تر است.

چرم‌های طبیعی فقط در مکان‌های تعیین شده تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند. لباس‌های چرم طبیعی، از چرم گاو، گاومیش، گوسفند و بز تولید می‌شود که به قیمت بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارند، چرا که چرم طبیعی با ویژگی‌های عمر طولانی و تأمین گرمای بدن در زمستان مشخص می‌شود.
چرم طبیعی و مصنوعی

جذب آب چرم طبیعی و مصنوعی

ساده‌ترین راه برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی از یکدیگر، انجام تست مقاومت در برابر آب است. می‌توانید کمی آب روی کت چرم یا لباس چرمی بریزید. چرم طبیعی تنها در چند ثانیه آب را جذب می‌کند. در حالی که اگر آب روی چرم مصنوعی ریخته شود، جذب چرم نمی‌شود بلکه فقط از روی سطح چرم می‌لغزد. این به این دلیل است که پلاستیک آب را جذب نمی‌کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که چرم اصل به طور ذاتی نمی‌تواند آب زیادی را تحمل کند و اگر خیلی خیس شود ممکن است خراب شود.

مقایسه ظاهر چرم طبیعی و مصنوعی

چرم مصنوعی را می‌توان با بررسی ظاهری از چرم طبیعی تشخیص داد. اگرچه چرم طبیعی و مصنوعی در نگاه اول یکسان به نظر می‌رسند، اما از آنجایی که چرم اصل، طبیعی است، با منافذی که در سراسر چرم دارد، ناهموار و قابل تشخیص است. همچنین داشتن خط و خش و ایراداتی که باعث نایکنواختی سطح می‌شود از ویژگی‌های چرم طبیعی است. در مقابل چرم مصنوعی دارای سطحی صاف، یکدست و یکنواخت است.

همان‌طور که می‌دانید چرم طبیعی پوست حیوانات مختلفی است که در محیط‌ها و اقلیم‌های مختلف زندگی می‌کنند. از این رو یکدست نبودن چرم طبیعی به این علت است که قسمت‌های مختلف پوست یک گاو یا گوساله دارای شکل‌ها و سن حیوان متفاوتی است که این موضوع بر شکل محصول نهایی تأثیر می‌گذارد.

از طرفی لکه‌های قابل مشاهده روی چرم طبیعی می‌تواند شامل لکه‌ها، اسکارها، علائم کشش، آثار نیش حشرات، بریدگی‌ها و غیره باشد. همچنین پوست پایینی بدن حیوان معمولاً نرم‌تر و کمتر معیوب است و مانند پوست فوقانی دارای علائم قابل مشاهده نیست. حتی پوست بالایی نیز اغلب تحت فرایند بهبودی قرار می‌گیرد که ممکن است عیوب ذکر شده را برطرف یا مبهم کند.

دوام و ماندگاری چرم طبیعی و مصنوعی

اگر از چرم طبیعی مراقبت کنید تا آخر عمر در شرایط خوبی باقی می‌ماند و حتی با گذشت سال‌ها ظاهر جذاب‌تری خواهد داشت، برخلاف چرم مصنوعی که اگر از آن مراقبت نکنید، مدت کوتاهی دوام می‌آورد و هر چه زمان بیشتری استفاده شود، چروک و پوسته پوسته شده و ظاهر بدی پیدا می‌کند.

این به این دلیل است که مواد پایه مورد استفاده در چرم مصنوعی فاقد قابلیت تنفس هستند که به این مشکل کمک می‌کند. همچنین مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد که منجر به سرعت خراب شدن سریع‌تر آن می‌شود. در مقابل چرم طبیعی پوست حیواناتی است که بیشتر تحت تأثیر رطوبت و آب قرار می‌گیرد.
تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

روش‌های تمیز کردن چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی بر خلاف چرم مصنوعی که اغلب با محلول‌های تمیزکننده آسیب نمی‌بیند، به مراقبت و روش‌های تمیز کردن خاصی نیاز دارد. با وجود دوام کوتاه مدت چرم مصنوعی، بیشتر محصولات تمیزکننده را می‌توان برای از بین بردن آلودگی روی آن استفاده کرد. در مورد چرم طبیعی، هر ماده تمیز کننده‌ای که حاوی الکل باشد مضر است.

چرم طبیعی در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض الکل، روغن و رطوبت طبیعی خود را از دست می‌دهد. این همان چیزی است که پوست را سفت و مستعد شکستگی می‌کند. از آنجایی که چرم مصنوعی معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شود، هیچ محدودیتی برای استفاده از مواد پاک‌کننده خاص ندارد.

مقایسه تهویه در چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی از پوست حیوان ساخته می‌شود از این رو منافذ روی سطح چرم طبیعی باعث ورود هوا و خروج طبیعی آب می‌شود. این منافذ در محصولات ساخته شده از چرم مصنوعی وجود ندارد.

چرم طبیعی بهتر از چرم مصنوعی تنفس می‌کند، بنابراین می‌توانید آن را برای مدت طولانی‌تری بدون احساس ناراحتی بپوشید. به خصوص اگر فعالیت‌های متوسط ​​تا شدید انجام می‌دهید که ممکن است باعث تعریق شما شود. به همین دلیل دستکش‌های گلف ساخته شده از چرم مصنوعی اغلب در زمستان و دستکش‌های ساخته شده از چرم طبیعی در تابستان استفاده می‌شوند.

مقایسه انبساط و انقباض چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی و مصنوعی در مقابل انبساط و انقباض دو رفتار متفاوت دارند، چرم طبیعی به طور طبیعی در معرض انبساط و انقباض است، در مقابل چرم مصنوعی منبسط و جمع نمی‌شود بلکه کاملاً از بین می‌رود.

چرم طبیعی از پوست حیوانات ساخته شده است و این همان چیزی است که آن را به خودی خود به طور طبیعی کشسان می‌کند. زیرا همه پستانداران پروتئینی به نام الاستین دارند که پوست آنها را الاستیک می‌کند و می‌تواند بدون آسیب به ساختار آن کشیده و منقبض شود. از طرفی چرم مصنوعی انعطاف بسیار کمتری دارد و همین امر باعث عدم تداوم محصولات چرم مصنوعی و آسیب‌دیدن آنها در مدت زمان کوتاهی می‌شود.

مقایسه بوی چرم طبیعی و مصنوعی

اگرچه تقلید ظاهر چرم طبیعی روی چرم مصنوعی امکان‌پذیر است، اما بوی چرم طبیعی را نمی‌توان تقلید کرد. چرم طبیعی دارای رایحه‌ای طبیعی است. از آنجایی که چرم مصنوعی به صورت مصنوعی ساخته شده است، هیچ بویی ندارد یا ممکن است رایحه ضعیف پلاستیک یا مواد شیمیایی از آن متصاعد شود.

بیشتر بخوانید: ۷ روش تضمینی برای تمیز کردن کفش سفید

مقاومت چرم طبیعی و مصنوعی در برابر سوختن

روشی برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی از یکدیگر وجود دارد که استفاده از آن توصیه نمی‌شود، اما می‌توان به عنوان راه‌حل نهایی از آن استفاده کرد، این راه، قرار دادن یک تکه چرم در معرض آتش است. چرم طبیعی در برابر آتش مقاوم است و در هنگام سوختن در شعله آتش نمی‌سوزد. فقط در لبه‌ها کمی چروک می‌شود و کمی زغال می‌شود. از طرف دیگر، چرم مصنوعی می‌تواند کاملاً بسوزد و بوی پلاستیک در حال سوختن بدهد. چرم مصنوعی ساخته شده از پلاستیک، که از نفت مشتق شده است، طبیعتاً بسیار قابل اشتعال است.

این بدان معنا نیست که چرم طبیعی در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض شعله آسیب نمی‌بیند، این فقط به این معنی است که به سرعت چرم مصنوعی پلاستیکی نمی‌سوزد. چرم
طبیعی مشتعل نمی‌شود، اما ممکن است بسوزد و جمع شود. چرم مصنوعی به سرعت می‌سوزد و بوی سوختگی شبیه پلاستیک از خود متصاعد می‌کند.

 

چرم طبیعی بهتر است یا مصنوعی؟

جواب این سوال واضح است. چرم مصنوعی به مراتب بهتر است؛ نکته حائز اهمیت این است که با پیشرفت تکنولوژی و صنعت پتروشیمی و نساجی چرم مصنوعی، تولید چرم مصنوعی دیگر مثل قدیم نیست و در بسیاری از موارد بسیار باکیفیت‌تر از چرم طبیعی می‌باشد. همچنین تنوع رنگبندی چرم صنعتی به عنوان مزیتی دربرابر چرم طبیعی محسوب می‌شود. سال‌هاست که دیگر برای حمایت از حیوانات در برابر تبدیل پوست آن‌ها به چرم، واکنش‌هایی در مقابل این صنعت شکل گرفته و بسیاری از کسب‌وکارها به تولید جرم طبیعی پایان داده‌اند. تمام محصولات کادنزا از چرم مصنوعی و صنعتی تولید می‌شوند و هیچگونه چرم طبیعی استفاده نمی‌شود و نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: راه‌کارهای موثر برای مراقبت از کفش چرم

سخن پایانی

تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی اهمیت زیادی دارد. چرم طبیعی گران است، زیرا در کنار دوام بالا از زیبایی و ظرافت بی‌مانندی برخوردار است. با نگهداری مناسب، می‌توان تا سال‌ها از محصول چرمی خود استفاده کرد. برعکس، چرم مصنوعی در طول زمان دوام و رنگ خود را از دست می‌دهد. به یاد داشته باشید، در حالی که چرم مصنوعی می‌تواند جایگزین ارزان‌تری باشد، هیچ چیز به اندازه دوام و لوکس بودن چرم اورجینال تأثیرگذار نیست. با توجه به نکاتی که در این راهنما ارائه شد، می‌توانید به راحتی چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید. برای خرید کفش زنانه کادنزا همیشه همراه شما خواهد بود.

 

استفاده از مطالب و تصاویر سایت پیگرد قانونی دارد و تمامی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به کادنزا می باشد

طراحی و توسعه توسط گیو

ورود / ثبت نام

رمز عبور را فراموش کرده ام

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟