۱۰ ترفند زیرکانه برای تعمیر چرم پوسته شده

تعمیر چرم پوسته شده ازجمله راه‌هایی است که برای استفاده مجدد از چرم می‌توان به‌کار گرفت. چرم یکی از مواد بادوام و زیبا است که در ساخت وسایل و اکسسوری‌های مختلف مانند کیف، کفش، مبلمان و بسیاری وسیله دیگر استفاده می‌شود.

با این حال، چرم نیز مانند هر ماده دیگری، ممکن است در اثر استفاده مکرر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سایر عوامل محیطی، آسیب ببیند. یکی از آسیب‌های شایع چرم، پوسته شدن است. در این مقاله از کادنزا به دلایل پوسته شدن و همچنین ترفندهای کاربردی برای تعمیر و ترمیم چرم پوسته شده پرداخته می‌شود.

علت پوسته پوسته شدن چرم چیست؟

در مقایسه چرم طبیعی با چرم مصنوعی، یاید گفت که چرم طبیعی به‌دلیل بافتی که دارد به مراقبت بیشتری نیاز دارد و برخی از کارها باعث می‌شود تا چرم پوسته پوسته شود. ازجمله دلایل پوسته شدن چرم عبارت است از:

 • خشک شدن چرم: چرم یک ماده طبیعی است و به آب نیاز دارد تا نرم و انعطاف‌پذیر بماند. اگر چرم به اندازه کافی آب دریافت نکند، خشک شده و در نهایت پوسته پوسته می‌شود.
 • استفاده از محصولات مراقبتی نامناسب: استفاده از محصولات مراقبتی نامناسب مانند موادشوینده حاوی الکل یا مواد حلال می‌تواند به چرم آسیب برساند و باعث پوسته پوسته شدن آن شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا گرمای زیاد: نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد می‌توانند باعث خشک شدن و آسیب دیدن چرم شوند.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی: مواد شیمیایی مانند حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها می‌توانند به چرم آسیب و در نتیجه نیاز به تعمیر چرم پوسته شده را برای شما ایجاد کند.
 • برخورد با اجسام نوک تیز: برخورد با اجسام نوک تیز مانند سوزن یا چاقو می‌تواند باعث ایجاد خراش در چرم شده و در نهایت باعث پوسته پوسته شدن آن شود.

علت پوسته پوسته شدن چرم

راهکارهای جلوگیری از پوسته شدن چرم

چرم یک ماده طبیعی است که باگذشت زمان و استفاده مداوم، ممکن است دچار فرسایش و آسیب شود. یکی از مشکلات رایج چرم، پوسته شدن آن است. برای جلوگیری از پوسته شدن چرم، می‌توان از راهکارهای زیر استفاده کرد:

 1. تمیز کردن منظم چرم: گردوغبار و آلودگی‌ها می‌توانند به خشک شدن چرم کمک کنند؛ بنابراین، بهتر است چرم را به‌طور مرتب با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.
 2. استفاده از روغن یا واکس چرم: روغن یا واکس چرم به آبرسانی و نرم‌کردن چرم کمک کرده و از پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند.
 3. نگهداری چرم در شرایط مناسب: چرم را در محیطی خشک و خنک نگهداری کرده و از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید، گرمای زیاد یا سرمای شدید خودداری کنید.

برای مراقبت از کفش چرم و لباس با رعایت این نکات دیگر نیازی به تعمیر چرم پوسته شده نخواهید داشت.

راهکارهای جلوگیری از پوسته شدن چرم

چرم پوسته شده را چگونه تشخیص دهیم؟

پوست شدن چرم معمولاً با ایجاد ترک‌های ریز و نازک روی سطح چرم مشخص می‌شود. این ترک‌ها ممکن است در ابتدا کوچک باشند، اما با گذشت زمان می‌توانند بزرگ‌تر شوند و ظاهر چرم را خراب کنند.

اگر چرم شما دچار پوسته شدن شده است، می‌توانید با لمس سطح چرم آن را تشخیص دهید. اگر سطح چرم نرم و لاستیکی باشد، احتمالاً دچار پوسته شدن شده است.

۱۰ ترفند برای تعمیر چرم پوسته شده

اگر چرم شما دچار پوسته شدن شده است، با چند ترفند ماهرانه می‌توانید چرم پوسته شده خود را تعمیر کنید و به آن ظاهری تازه و زیبا ببخشید.

استفاده از رنگ مخصوص چرم

رنگ مخصوص چرم می‌تواند برای پر کردن ترک‌ها و پوسته‌ها استفاده شود. این رنگ‌ها معمولاً در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها موجود هستند؛ بنابراین می‌توانید رنگی را انتخاب کنید که با چرم شما مطابقت داشته باشد.

استفاده از رنگ مخصوص چرم

استفاده از چسب مخصوص چرم

چسب مخصوص چرم می‌تواند برای چسباندن لایه‌خای چرم به هم استفاده شود. این می‌تواند برای تعمیر پارگی‌ها و پوسته‌های بزرگ مفید باشد. برای استفاده از چسب مخصوص برای ترمیم چرم پوسته شده، مراحل زیر را دنبال کنید:

چرم را تمیز کرده و بعد از خشک کردن ناحیه آسب دیده، چسب را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی آن استفاده کنید. دو طرف ناحیه آسیب دیده چرم را به هم بچسبانید و فشار دهید. در نهایت چسب باید به مدت 24 ساعت صبر کنید تا خشک شود.

استفاده از چسب مخصوص چرم

وصله زدن

وصله کردن یکی از ساده‌ترین و موثرترین روش‌های تعمیر چرم پوسته شده است. این روش می‌تواند برای تعمیر پارگی‌ها، ترک‌ها و پوسته‌های بزرگ استفاده شود.وصله ای را انتخاب کنید که با اندازه و رنگ چرم شما مطابقت داشته باشد. وصله را به ناحیه آسیب دیده چرم بچسبانید. همچنین می‌توانید وصله را به چرم بدوزید. 

وصله زدن چرم پوسته شده

استفاده از مایع ترمیم‌کننده

تعمیر چرم پوسته شده با استفاده از مایع ترمیم‌کننده یک روش نسبتاً آسان و مقرون‌به‌صرفه است که می‌تواند ظاهر چرم شما را بهبود بخشد.

استفاده از مایع ترمیم‌کننده برای چرم پوسته شده

استفاده از نخ و سوزن

از یک سوزن و نخ استفاده کنید. اگر پوسته پوسته شدن چرم شما در یک ناحیه بزرگ است، می‌توانید از یک سوزن و نخ برای تعمیر آن استفاده کنید. این یک راه‌حل دائمی‌تر است، اما به مهارت بیشتری نیاز دارد.

استفاده از نخ و سوزن برای تعمیر چرم پوسته شده

استفاده از اسپری مخصوص

اسپری مخصوص یکی از راه‌های ترمیم چرم پوسته شده است. این اسپری‌ها حاوی موادی هستند که می‌توانند به پیوند مجدد لایه‌های پوسته شده چرم و همچنین به آبرسانی و محافظت از چرم کمک کنند. برای استفاده از اسپری مخصوص برای ترمیم چرم پوسته شده، مراحل زیر را دنبال کنید:

چرم را تمیز کرده و اسپری را تکان دهید تا مواد آن به خوبی مخلوط شوند. اسپری را از فاصله 15 تا 20 سانتی‌متری به ناحیه آسیب دیده چرم اسپری کنید و اجازه دهید اسپری به مدت 15 دقیقه خشک شود. در صورت نیاز، می‌توانید این مراحل را تکرار کنید.

استفاده از اسپری مخصوص

استفاده از واکس چرم

در صورتی که آسیب چرم کم باشد، شما می‌توانید با استفاده از سمباده آن قسمت پوسته شده را از سطح چرم برداشته و سپس با پارچه‌ای آن را تمیز کرده و از واکس چرم برای براق کردن آن و ماندگاری بیشتر استفاده کنید.

استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون یک ماده طبیعی است که می‌تواند به آبرسانی و نرم‌کردن چرم کمک کند. این امر می‌تواند به ترمیم آسیب‌های کوچک چرم و جلوگیری از پوسته شدن بیشتر کمک کند.

استفاده از روغن زیتون برای تعمیر چرم پوسته شده

استفاده از ماژیک‌های دائمی

اگر نیاز به تعمیر چرم پوسته شده دارید، با استفاده از سمباده تکه‌های پوسته شده را از چرم جدا کنید و سپس آن را با یک پارچه تمیز کنید، سپس قسمت‌هایی که پوست آن را برداشته‌اید به کمک ماژیک دائمی پر کنید. توجه داشته باشید که رنگ ماژیک با رنگ چرم متناسب باشد تا ظاهر زیبایی داشته باشد.

استفاده از ماژیک‌های دائمی برای تعمیر چرم پوسته شده

استفاده از نرم‌کننده چرم

نرم‌کننده چرم به آبرسانی و نرم کردن چرم کمک می‌کند. این امر می‌تواند در ترمیم آسیب‌های کوچک چرم نیز موثر باشد. اما اگر مقدار پوسیدگی چرم شما زیاد است، نیاز به تعمیر حرفه‌ای‌ خواهید داشت.

تجربه شخصی در زمینه تعمیر چرم پوسته شده

چند سال پیش، بعد از خرید کفش اداری زنانه چرمی که داشتم در طی مدتی که پوسته پوسته شده بود. من سعی کردم با استفاده از روغن زیتون آنها را ترمیم کنم، اما نتیجه چندان موثر نبود، چون آسیب دیدگی نسبتا زیادی داشتن. سپس، تصمیم گرفتم از یک نرم‌کننده چرم استفاده کنم.

ابتدا، کفش‌ها را تمیز کردم. سپس، مقدار کمی از نرم‌کننده چرم را روی یک پارچه نرم ریختم. پارچه را به آرامی روی ناحیه آسیب‌دیده کفش‌ها مالیدم. اجازه دادم نرم‌کننده چرم به مدت 30 دقیقه جذب شود. سپس، کفش‌ها را با یک پارچه تمیز خشک کردم.

نتیجه بسیار رضایت‌بخش بود. کفش‌ها دوباره نرم و براق شدند. پوسته شدن نیز به‌طور قابل توجهی کاهش یافت.

انتخاب روش مناسب برای ترمیم چرم پوسته شده

طبق گفته کارشناسان، چرم پوسته شده را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی تعمیر کرد. اما انتخاب روش مناسب برای ترمیم پوسته شدن چرم به میزان آسیب بستگی دارد. برای آسیب‌های کوچک، استفاده از روغن زیتون یا نرم‌کننده چرم ممکن است موثر باشد. برای آسیب‌های بزرگ، وصله زدن یا تعمیر حرفه‌ای ممکن است لازم باشد.

به‌طور کلی روش مناسب برای تعمیر چرم پوسته شده به‌عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله:

 • شدت آسیب: اگر آسیب سطحی باشد، می‌توان آن را با استفاده از محصولات مراقبت از چرم در خانه ترمیم کرد. اما اگر آسیب عمیق باشد، نیاز به ترمیم حرفه‌ای خواهید داشت.
 • نوع چرم: چرم طبیعی و چرم مصنوعی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و روش‌های ترمیم متفاوتی دارند.
 • موقعیت آسیب: اگر آسیب در یک ناحیه کوچک باشد، می‌توان آن را به‌راحتی ترمیم کرد. اما اگر آسیب در یک ناحیه بزرگ باشد، ممکن است کار ترمیم دشوارتر باشد.

روش‌های کلی ترمیم یا تعمیر چرم را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید:

 

روش

توضیحات

تعمیر با محصولات مراقبت از چرم

برای آسیب‌های سطحی

ترمیم با وصله

برای آسیب‌های عمیق

ترمیم حرفه‌ای

برای آسیب‌های شدید و پیچیده

سخن پایانی

تعمیر چرم پوسته شده می‌تواند به شما کمک کند تا از چرم موردعلاقه خود برای مدت طولانی‌تری استفاده کنید. پوست شدن چرم معمولاً در اثر خشک شدن و از دست دادن رطوبت چرم اتفاق می افتد. در این حالت، لایه‌های رویی چرم از یکدیگر جدا می‌شوند و ظاهری نامناسب به چرم می‌بخشند.

با تعمیر چرم پوسته شده، علاوه‌بر اینکه به زیبایی چرم خود کمک کرده از دور انداختن آن نیز جلوگیری می‌کنید. همچنین با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی‌ای که در این مقاله آموزش داده شد، می‌توانید چرم پوسته شده خود را به راحتی تعمیر کنید. با تعمیر چرم پوسته شده، می‌توانید به چرم خود عمری دوباره ببخشید و از زیبایی آن لذت ببرید.

سوالات متداول

کدام روش برای تعمیر چرم پوسته شده بهتر است؟

بهترین روش برای تعمیر چرم پوسته شده، به‌میزان پوسته شدن چرم و نوع چرم بستگی دارد. اگر پوسته شدن چرم کم است، می‌توانید از واکس استفاده کنید و اگر پوسته شدن آن زیاد است از رنگ چرم بهره ببرید.

چگونه از پوسته شدن چرم جلوگیری کنیم؟

چرم را در معرض نور آفتاب قرار ندهید، آن را با کرم مرطوب نگه دارید، از قرار دادن چرم در معرض مواد شیمیایی قوی خودداری کنید.

برای تعمیر چرم پوسته شده چه محصولاتی نیاز است؟

برای تعمیر چرم پوسته شده، به محصولاتی مانند کرم نرم‌کننده، واکس، رنگ چرم، شوینده ملایم، قلم مو و پارچه نرم نیاز دارید.

استفاده از مطالب و تصاویر سایت پیگرد قانونی دارد و تمامی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به کادنزا می باشد

طراحی و توسعه توسط گیو

ورود / ثبت نام

رمز عبور را فراموش کرده ام

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟