استایل گوتیک چیست؟

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که دنیای مد و فشن را دنبال می‌کنید؛ با اسامی مختلفی آشنا هستید که هرکدام به سبک خاصی از استایل و ست‌کردن لباس‌ها اشاره دارند. یکی از استایل‌هایی که شاید کمتر درباره آن شنیده باشید؛ استایل گات یا استایل گوتیک است. این استایل که در سال ۲۰۲۲ به یکی از ترندهای فشن تبدیل شده بود؛ همواره طرفداران خاص خود را دارد. در این مطلب با این استایل آشنا می‌شویم.

گوت یا گوتیک چیست؟

گوتیک، یک سبک است که از اوایل دهه ۱۹۸۰ در بریتانیا شروع شد. این سبک در بخش‌های متنوعی همچون ادبیات، موسیقی، هنر و فشن وارد شد. این سبک را از جنس زیبایی‌شناسی، تاریک، رمانتیک و ترسناک می‌دانند. افرادی که به این سبک علاقه دارند، اغلب یک شیفتگی نسبت به مرگ، زوال و ماوراء‌طبیعه دارند. همچنین استایل گوتیک، روی فردگرایی و ابراز وجود، تاکید بسیاری دارد.

استایل گات، ترکیبی از استایل پانک، ویکتوریا، سایبر و صنعتی است. این سبک فشن، بلافاصله قابل تشخیص است و نسبت به سایر سبک‌ها، کاملا متمایز است. همچون تمام سبک‌های مد و فشن، استایل گوتیگ نیز ژانرهای مختلفی دارد که شامل گوت صنعتی، گات سنتی، Deathrock و سایبر است. در ادامه انواع سبک گوتیک را بررسی می‌کنیم.

به‌صورت کلی، سبک و استایل گاتیک را با رنگ مشکی و رنگ‌های تیره می‌شناسند که این رنگ مشکی در لباس، کفش زنانه، آرایش و انواع اکسسوری گوتیک به‌کار رفته است.

استایل گوتیک

انواع استایل گوتیک

پیش از آن‌که با نحوه ست‌کردن لباس گوتیگ زنانه آشنا شویم تا بتوانیم این سبک را وارد پوشش خود کنیم؛ بهتر است ابتدا انواع گاتیک را بشناسیم. پس از شناخت آن‌ها، می‌توانید انتخاب بهتری برای سبک پوشش خود داشته باشید.

گوت سنتی

شکل اصلی استایل گوتیک، سنتی است. این نوع گوت را با ظاهری تاریک، رمانتیک و ویکتوریایی که شبیه به داستان‌های قرون وسطی است، می‌شناسند. در حقیقت، این سبک از ادبیات گوتیک قرن نوزدهم، تاثیر گرفته است. آثاری همچون ادگار آلن پو و خواهران برونته، عناصر ترسناک، عاشقانه و فانتزی را در خود جای‌ داده‌اند و سبک سنتی گوت نیز از آن تاثیر پذیرفته است. این نوع گات، همچنین با سبک موسیقی راک‌ گوتیک همخوانی دارد که آن را با صداهایی تیره و ملودیک می‌شناسند.

گوت صنعتی

این سبک، از تلفیق موسیقی و فرهنگ گوتیک با صنعتی به‌وجود آمده‌است. این نوع استایل گوتیک، از صحنه موسیقی صنعتی در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ تاثیر گرفته‌است. در این سبک موسیقی، از سازهای الکترونیکی و صداهایی که به‌صورت الکترونیکی دست‌کاری شده بودند، استفاده می‌شد. گات صنعتی، با ظاهر آینده‌نگرانه و دیستوپیایی همراه است و اغلب از عناصری از داستان‌های علمی-تخیلی و سایبر پانک تشکیل می‌شود.

گوت Deathrock

استایل Deathrock، از تلفیق استایل پانک و گوتیک راک ایجاد می‌شود. این سبک، از صحنه‌های پانک و پانک وحشت در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ تاثیر گرفته‌است. در این سبک، عناصری مرتبط با مرگ، ترس و وحشت را می‌بینید که از آن میان می‌توان به عناصری همچون چرم و گل‌میخ اشاره کرد.

گوت سایبری

این سبک نیز از تلفیق استایل گوتیک و سایبرپانک ایجاد می‌شود. گوت سایبری، تحت تاثیر ژانر علمی-تخیلی است که براساس تاثیر فناوری بر جامعه شکل گرفته است. از نظر ظاهری، این سبک با آینده‌نگری و تکنولوژی همراه است و عناصر به‌کار رفته در آن، رنگ‌های نئونی، چوب‌های درخشنده و مسیقی الکترونیک هستند.

گوت رومانتیک

در این سبک می‌توان دنیای تاریک، احساسی و اسرارآمیز را درک کرد. این سبک را معمولا در ادبیات اولیه ویکتوریایی به‌کار برده‌اند. به همین دلیل است که در این سبک، از لباس گوتیک ویکتوریایی استفاده می‌شود. در این استایل گوتیک، می‌توانیم پارچه مخمل و تور، تاج‌های کوچک و عشق و علاقه به شعر و ادبیات را مشاهده کرد. همچنین در این سبک، در کنار رنگ‌های معمول تیره سبک گات، مقداری رنگ همچون هایلایت‌های قرمز، نارنجی، سبز یا بنفش اضافه می‌شود.

گوتیک رمانتیک

سایر انواع استایل گوتیک

استایل‌های گاتیک متنوع دیگری نیز وجود دارند که برخی از آن‌ها به‌تازگی ترند شده‌اند؛ همچون گات پاستلی که در آن مرزهای سخت گاتیک با مرزهای نرم پاستلی، ترکیب شده‌اند. این سبک‌ها، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و تنها برخی از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. از آن میان می‌توان به هیپی گوت‌ها اشاره کرد که از لباس‌هایی تیره با نمادهای دینی استفاده می‌کنند.

همچنین در سبک گوت خون‌آشام نیز از لباس‌، رنگ مو و آرایش تیره به همراه پیرسینگ، خالکوبی و ناخن‌های بلند استفاده می‌شود. همچنین دندان‌های خون‌آشامی نیز یکی دیگر از اکسسوری‌های این نوع گات است.

استایل گوتیک خود را بسازید!

تا این قسمت، با استایل گاتیک و انواع آن آشنا شدیم. حالا نوبت آن رسیده‌است تا با در نظر گرفتن نکاتی که باید در استایل گوتیک رعایت کنید؛ یک استایل مناسب برای خودتان بسازید.

نخستین نکته‌ای که باید بدانید، این است که استایل گوتیک یعنی سیاه! این رنگ، مشخص‌ترین ویژگی این سبک است. لباس سیاه، کفش مشکی، موی مشکی و حتی آرایش سیاه. با این‌حال، می‌توان رنگ‌ها را در این سبک وارد کرد. رنگ‌هایی همچون قرمز پررنگ، بنفش سلطنتی و سبز زمردی، از رنگ‌هایی هستند که به راحتی ویژگی‌ها و خصوصیات ریز این سبک را برجسته می‌کنند.

با وجود آن‌که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید سبک گوتیک را پیاده کنید؛ اما برخی عناصر هستند که استفاده کردن از آن‌ها سبب می‌شود نخستین فاکتورهای یک استایل گوتیک را رعایت کرده باشید. این عناصر را در ادامه آورده‌ایم.

لباس‌های سبک گوت

 • کرست و کت و شلوار
 • آستین‌های بلند و گشاد یا بلوزهای غیرمعمول
 • پارچه‌های محکم و ضخیم
 • رنگ‌های تیره، مانند قرمز، سبز پررنگ و...
 • پارچه‌های توری
 • چکمه‌های با کفی ضخیم
 • دامن کوتاه
 • کت‌های ترنچ (trench)
 • چکمه‌های رزمی
 • جزئیات سفت و سخت، مانند میخ یا بند چرمی
 • تی‌شرت‌های دارای لوگو

اکسسوری گوتیک

 • کلاه‌های سیاه
 • کش مو، گردنبند یا گیره‌مو با طرح گل رز سیاه، خفاش و...
 • چوکر
 • جوراب شلواری توری
 • گوشواره‌های نقره‌ای یا مشکی و سوراخ کردن گوش به تعداد بیشتر
 • خط چشم ضخیم؛ سایه چشم تیره و رژ لب
 • موهای رنگ شده یا تیره

چگونه یک استایل گوتیک دخترانه در ایران داشته باشیم؟!

ممکن است، استفاده از پیرسینگ، آرایش غلیظ و یا کرست‌های گران‌قیمت، برای شما کار دشواری باشد و نتوانید با این استایل در خیابان احساس راحتی کنید. برای آن‌که بتوانید از این سبک استفاده کنید و در عین‌ حال، مشکلات آن را از بین ببرید، می‌توانید چند نکته ساده زیر را رعایت کنید.

استایل گوتیک دخترانه در ایران

لباس مشکی بپوشید!

در استایل گوتیگ، لباس‌های تیره یک جزء ضروری هستند و می‌توان آن را سنگ بنای این استایل دانست. این‌که لباس شما به‌طور کامل مشکی باشد و یا جزئیات رنگی و کوچکی به آن اضافه کنید، به سلیقه شما بستگی دارد.

هودی و کاپشن را امتحان کنید!

یکی از راهکارهای استفاده از استایل گاتیک، لایه‌لایه لباس پوشیدن است. این مدل پوشش، حالت رمز و رازگونه و ویکتوریایی این مد را بیشتر نمایان می‌کند. می‌توانید از لباس‌هایی با راه‌راه‌های سیاه و سفید نیز استفاده کنید.

نشانه‌های فرهنگی را به رخ بکشید!

مد گوتیک، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، تنها مربوط به استایل لباس پوشیدن نیست؛ بلکه فیلم‌ها، ادبیات، موسیقی و حتی برنامه‌های تلویزیونی نیز الهام‌بخش این استایل هستند. بنابراین، اگر طرفدار هرکدام از این موارد هستید، با پوشیدن یک تی‌شرت تیره، آن را به رخ سایرین بکشید.

کفش گوتیک فراموش نشود!

یکی از عناصر کامل‌کننده برای استایل گوتیک شما، کفش‌های کلاسیک این مد هستند. چکمه‌های رزمی مشکی، یکی از پایه‌ای‌ترین عناصر کلاسیک گوتیک هستند که به راحتی با انواع لباس‌ها، ست می‌شوند. همچنین می‌توانید از کفش‌های چرمی مشکی استفاده کنید. کفش‌هایی که کفی ضخیم دارند، به استایل گات نزدیک‌تر هستند.

ست کردن عناصر پوشش خود را فراموش نکنید!

در نهایت، باید مطمئن شوید که علاوه‌بر اینکه تمام عناصر استایل گوتیک را رعایت کرده‌اید؛ در عین حال، لباس‌های شما با یکدیگر همخوانی دارند. از آن‌جایی‌که رنگ غالب ابن استایل، مشکی است، ست کردن آن، می‌تواند راحت‌تر باشید. با این‌حال، بهتر است به نوع اکسسوری‌های مختلفی که استفاده می‌کنید. توجه کنید.

برای آن‌که عناصر پوشش شما با یکدیگر ست باشند، می‌توانید از چوکر‌هایی که روی آن‌ها گل‌میخ وجود دارد، به همراه چکمه‌های مشابه استفاده کنید. با این‌حال، نحوه ست کردن تمام این موارد، به سلیقه شما نیز بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ استایل تابستانی شیک با صندل

کلام آخر

برای خرید لباس گوتیک دخترانه، بهتر است ابتدا نوع استایل خود را از میان مواردی که گفته شد، مشخص کنید و سپس براساس خصوصیات همان استایل گوتیک، لباس و اکسسوری‌های خود را انتخاب کرده و بخرید. از آ‌ن‌جایی که این استایل به رنگ تیره است، می‌توانید به راحتی و با اضافه کردن یک تک‌رنگ دیگر، ست‌های جدید بسازید.

استفاده از مطالب و تصاویر سایت پیگرد قانونی دارد و تمامی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به کادنزا می باشد

طراحی و توسعه توسط گیو

ورود / ثبت نام

رمز عبور را فراموش کرده ام

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟