راهنمای سایز کفش

انتخاب سایز درست کفش اهمیت بسیار زیادی دارد و تاثیر زیادی در فعالیت‌های روزمره می‌گذارد. اما انتخاب سایز همیشه خیلی هم راحت نیست، مخصوصا اگر بخواهید کفشی را به صورت آنلاین و غیر حضوری خریداری کنید. در این مقاله موارد مهم برای راهنمای سایز کفش را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم تا راحت‌تر بتوانید کفش مورد علاقه خود را سفارش دهید.

چگونه سایز پای خود را اندازه بگیریم؟

این کار بسیار راحت است و می‌توانید خودتان در خانه آن را انجام دهید. کافیست یک کاغذ، نوار چسب و مداد و یک متر یا خط کش داشته باشید و مراحل زیر را طبق راهنمای سایز کفش انجام دهید:

  • یک برق کاغذ یا مقوا را روی زمین قرار دهید و آن را با نوار چسب سر جای خود محکم کنید. قاعدتا باید آن را روی سطح محکم قرار دهید تا از تکان خوردنش جلوگیری کنید. 
  • حالا پای خود را صاف روی کاغذ قرار دهید. فرقی نمی‌کند که بایستید یا روی صندلی بنشینید یا خم شوید، فقط مهم است که وزن را به خوبی روی پا بیندازید تا در پهن‌ترین حالت آن را اندازه‌ گیری کنید. 
  • توسط مداد یا خودکار یک خط دور تا دور پا بکشید. سعی کنید خطی که می‌کشید تا جای ممکن نزدیک به پا باشد، اما آن را خم نکنید و به زیر پا نبرید. به علاوه اگر جوراب با ضخامت خاصی دارید که می‌خواهید آن را با کفش خود بپوشید هم می‌توانید آن را استفاده کنید. 
  • حالا با خط کش خود، قاب دور تا دور خطوط کشیده شده را معین کنید (قاب مستطیلی). به این ترتیب طول مستطیل طول پا و عرض مستطیل عرض پای شما را مشخص می‌کند. 
  • اگر می‌خواهید خیلی خیلی دقیق باشید می‌توانید کمتر از نیم سانت از هر عدد اندازه گیری شده در راهنمای سایز کفش کم کنید تا اثر خطوط را خنثی کنید. 

حالا با تطبیق دادن این اعداد با چارت‌های راهنمای سایز کفش می‌توانید سایز متناسب برای خود را پیدا کنید. بیشتر اوقات سایز کفش با طول اندازه‌گیری شده مشخص می‌شود. با این وجود عرض اندازه‌گیری شده در راهنمای سایز کفش می‌تواند پهن و باریک بودن پا را مشخص کند و در مورد قالب کفش مناسب به شما کمک کند. خیلی اوقات هم خود فروشندگان با علایمی مانند W برای قالب پهن و N برای قالب‌های باریک به شما می‌گویند چه کفشی مناسب است. 

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای خرید آنلاین کفش

انتخاب سایز کفش

نکات مهم هنگام اندازه گیری سایز پا

هنگام استفاده از راهنمای سایز کفش، حتما نکات زیر را هم در نظر بگیرید تا بتوانید از سایز اندازه گیری شده درست استفاده کنید.

در عصر یا شب اندازه پا را اندازه‌گیری کنید

انجام فعالیت از صبح تا شب باعث می‌شود پاها مقداری ورم کنند و بزرگ‌تر به نظر برسند. بنابراین بهتر است شب از راهنمای سایز کفش استفاده کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است کفش‌های تنگی داشته باشید. 

بیشتر بخوانید: راه‌کارهای موثر برای مراقبت از کفش چرم

فرق پای چپ و راست

شاید تا به حال به این نکته دقت نکرده باشید، اما حقیقت این است که همواره بین پای چپ و راست تفاوت سایز وجود دارد. البته این تفاوت اندازه بسیار کم است، با این وجود بهتر است حین تطبیق اندازه‌ها با جدول راهنمای سایز کفش، پای بزرگ‌تر را معیار قرار دهید. پای کوچک‌تر را هم می‌توان با قرار دادن یک کفی یا نیم‌کفی مناسب کرد. 

چارت تطبیق اندازه

یک نکته مهم هنگام استفاده از راهنمای سایز کفش این است که از چارت ارائه شده توسط خود فروشگاه استفاده کنید. قالب و راهنمای هر برندی با برند دیگر متفاوت است و نمی‌توان از یک چارت برای همه استفاده کرد. نوع قالب (پهن، استاندارد یا باریک) نیز باید توسط برند مد نظر مشخص شود. 

سایز کفش

عوامل موثر بر اندازه کفش

با راه حلی که گفتیم و استفاده از چارت راهنمای سایز کفش، می‌توانید اندازه درست کفش مناسب برای خود را تعیین کنید. با این وجود باید دقت کنید که هر کفشی با توجه به قالب و جنس خود می‌تواند فیت متفاوتی داشته باشد و نسبت به کفش دیگر حس متفاوتی ایجاد کند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساختار کلی کفش

عمانطور که گفتیم قالب هر کفش می‌تواند متفاوت باشد. در واقع هر کفشی با یک پا نزدیک به حالت استاندارد طراحی و ساخته می‌شود که می‌تواند با کفش دیگر متفاوت باشد. ممکن است پای شما نسبت به آن پای مرجع باریک‌تر یا پهن‌تر باشد. همینطور نوع مدل انگشتان نیز می‌تواند تفاوت زیادی در راحتی شما ایجاد کند. 

جنس کفش

نیازی به گفتن در راهنمای سایز کفش نیست که جنس کفش به شدت روی احساس راحتی و به طور کلی قالب آن تاثیر می‌گذارد. برخی از انواع پارچه و مواد مختلف کشش و نرمی بیشتری نسبت به بقیه دارند و همین هم در احساس شما موثر است. برای مثال چرم طبیعی انعطاف بیشتری دارد و حتی اگر کمی هم برای شما تنگ باشد، راحت‌تر جا باز می‌کند و قالب پای شما را به خود می‌گیرد. 

کاربرد کفش

این که چه هدفی از خرید کفش دارید تعیین می‌کند که چقدر به انعطاف نیاز داشته باشید و چه حسی از پوشیدن آن داشته باشید. به عنوان مثال کفش ورزشی و کفش فوتبال باید کاملا محکم باشد و پا را دقیقا در جای خود نگه دارد. در عین حال خرید صندل زنانه یا کفش پشت باز اگر کمی هم بزرگ باشد چندان مهم نیست و اتفاقا حس آزادی و راحتی بیشتری را به دنبال دارد. 

راهنمای سایز کفش

نوع بسته شدن کفش

کفش‌های بنددار انعطاف بیشتری دارند زیرا می‌توانید با محکم و شل کردن بندها کمی تفاوت ایجاد کنید و آن را متناسب با پاهای خود تغییر دهید. در عین حال کفش‌های کلاسیک و بوت‌ها را باید با احتیاط بیشتری خریداری کنید زیرا نمی‌توانید تغییر زیادی در اندازه‌ی آن‌ها ایجاد کنید. 

بیشتر بخوانید: راهنمای ست کردن کیف و کفش

نشانه‌هایی برای این که سایز کفش‌تان مناسب نیست

فرض کنید از روی راهنمای سایز کفش سایز کفش را تشخیص داده و آن را خریداری کرده‌اید. همانطور که اشاره کردیم این لزوما به آن معنی نیست که اندازه کفش برای‌ شما مناسب خواهد بود. اگر موقع پوشیدن کفش نشانه‌های زیر را مشاهده می‌کنید یعنی احتمالا باید آن را تعویض کنید یا پس بدهید:

  • قسمت پنجه تنگ: اگر کفش‌تان کوچک باشد، قسمت پنجه آن مهم‌ترین قسمتی است که این را می‌گوید. معمولا درد یا احساس تنگی را در لبه انگشت پا و یا انگشت کوچک احساس می‌کنید. 
  • تحریک پاشنه یا مچ پا: این موضوع با قسمت پشت پاشنه کفش در ارتباط است. مثلا اگر ارتفاع این قسمت بالا باشد که می‌تواند سبب قرمزی یا تاول روی استخوان پشت پا شود. این ارتفاع بیش از حد البته ممکن است نشان دهنده بزرگ بودن کفش نیز باشد. 
  • بیرون پریدن پاشنه از کفش: اگر هنگام راه رفتن پای‌تان از درون کفش بیرون می‌آيد یا پاشنه پا به بیرون می‌جهد، نشان دهنده این است که کفش برای شما بزرگ است و شاید هم طبق راهنمای سایز کفش، استاندارد نیست. 

جمع بندی

در این مقاله راهنمای سایز کفش، طریقه اندازه گیری سایز پا و نکات مهم حین انتخاب اندازه کفش را با هم بررسی کردیم. با این وجود در نهایت ممکن است بدون پوشیدن و تمرین با کفش نتوانید تصمیم نهایی را بگیرید. بنابراین بهترین توصیه این است که یا از فروشگاه‌های حضوری خرید کنید و یا سفارش خود را برای خرید کفش زنانه در فروشگاه آنلاینی ثبت کنید که قوانین منصفانه‌ای برای تعویض سایز کفش داشته باشد. 

استفاده از مطالب و تصاویر سایت پیگرد قانونی دارد و تمامی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به کادنزا می باشد

طراحی و توسعه توسط گیو

ورود / ثبت نام

رمز عبور را فراموش کرده ام

گفتگو را شروع کنید

پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟